Kedy kúpim najlacnejšiu letenku?

Pri kúpe letenky je určite cena jedným z najdôležitejších faktorov u viac ako 80% kupujúcich. Nie vždy sa však letenky dajú kúpiť za pár eur.

Najviac vyhľadávanou triedou pri kúpe letenky je ekonomická (turistická) trieda. Tá takisto však môže obsahovať rôzne cenové hladiny. Čím je výhodnejšia tarifa, tým sú prísnejšie pravidlá a tým je viac obmedzení. To znamená, že letenka býva väčšinou nerefundovateľná, zmena mena takisto nebýva povolená, ak povolená je, väčšinou len u nízkonákladových prepravcov a za dosť vysoký poplatok, a to isté sa týka aj akejkoľvek zmeny termínu či destinácie.

Pri letenkách takisto neplatí last minute trend, teda ak ste zvyknutí, že dovolenku kúpite najlacnejšiu na poslednú chvíľu, pri letenkách je to presný opak. Čím bližší je termín odletu, tým je cena vyššia.

Vo všeobecnosti platí, že letecké spoločnosti vypisujú akcie cca 8 – 6 týždňov pred odletom. Nie vždy je to však pravidlom, napr. ak v destinácii, do ktorej chcete letieť majú nejaký sviatok, kultúrne či športové podujatie, letenky lacné nekúpite. Samozrejme vplyv na cenu má aj to, či letíte počas hlavnej letnej či zimnej sezóny alebo mimo nich. Vždy však odporúčame, ak vidíte dobrú akciu na letenky, neváhajte, býva ich totiž obmedzený počet, a tiež sú tieto akcie časovo ohraničené..

Ak chcete kúpiť naozaj lacnú letenku, odporúčame vám držať sa týchto pravidiel:

• najnižšiu cenu nájdete v ekonomickej triede,
• použite rovnakú leteckú spoločnosť pre všetky úseky letu,
• zvoľte si najmenej vyťažené dni (v súčasnej dobe utorok a streda),
• rezerváciu letenky si urobte v dostatočnom časovom predstihu, v niektorých obdobiach roka (letná sezóna, Vianoce, Veľká noc,…) bývajú lietadlá značne obsadené už niekoľko mesiacov pred odletom,
• spiatočné (obojsmerné) letenky sú obvykle cenovo výhodnejšie, ako jednosmerné,
• vždy si porovnajte ceny v okolitých termínoch, môžu byt o niekoľko desiatok eur lacnejšie,
• najčastejšími podmienkami pri zľavnených letenkách je minimálna doba pobytu, napr. “Sunday Rule” (cestujúci musí stráviť noc zo soboty na nedeľu v cieli svojej cesty) a maximálna doba pobytu.

Čo sa týka samotnej rezervácie leteniek, nízkonákladoví prepravcovia (Ryanair, easyJet, Wizzair, Norwegian,…) neumožňujú rezerváciu leteniek, to znamená, že letenku si musíte ihneď zaplatiť, až tým ju máte rezervovanú. Nízkonákladoví prepravcovia neumožňujú storno ani refundáciu leteniek. Preto je vhodné pri týchto letenkách uzatvoriť si komerčné storno poistenie. Výnimkou sú prípady, kedy priamo prepravca zruší či časovo posunie svoj let (o viac ako 3 hodiny). Vtedy prepravca zvyčajne ponúka bezplatné prebookovanie alebo refundáciu. Je to vždy individuálne a prepravca informuje o týchto možnostiach svojich klientov.

Ak máte rezerváciu klasickej leteckej spoločnosti, tak garanciou ceny je dátum, ktorý stanovuje letecká spoločnosť podľa typu tarify, za ktorú je letenka rezervovaná. Do tohto dátumu musí byť letenka zaplatená a vystavená, inak rezervácia prepadne. Treba však upozorniť na to, leteckí prepravcovia garantujú danú cenovú tarifu len v daný deň rezervácie a nie do dátumu splatnosti rezervácie. Letecké spoločnosti si totiž vyhradzujú právo na zmenu ceny v závislosti od kurzu mien voči EUR alebo od zavádzania príplatkov v leteckej doprave. Teda, ak idete napr. rezerváciu uhrádzať na druhý deň či neskôr, je vašou povinnosťou overiť si aktuálnu cenu u predajcu svojich leteniek.

Veríme, že vám týchto pár rád pomohlo pri rozhodovaní, kedy je najlepšie letenky zakúpiť.

This entry was posted in Ako kúpiť letenky. Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>